Podróże kulinarne #89 Winnica Damijanić Fuškulin Istria

„Podróże kulinarne” cóż za znamienna nazwa w odniesieniu do moich ostatnich 2 tygodni… tak podróże podróże podróże … a teraz będę pisać. Zacznę od jednego z milszych odwiedzonych miejsc … winnica Damjanić w małym miasteczku na Istrii Fuškulin.

Kolejne tygodnie spędzone na malowniczej Istrii w otoczeniu lokalnych win, trufli i cudownej kuchni. Na Istrii jest 8 rodzajów gleby, gdzie w zależności od podłoża te same sadzonki winogron pozwalają uzyskać zupełnie niespotykane smaki. Malvazija z jednej winnicy może smakować zupełnie odmiennie niż „u sąsiada” za górką …. raz jest to głęboki pełny aromat innym razem wino bardziej mineralne… Tym razem nasza „piwniczka” zapełniła się przepysznymi winami pochodzącymi z winnicy Damianić …. fantastyczny (i niesłodki) Muskat oraz Borgonija … czerwone głębokie i owocowe w smaku i niestety dość rzadko uprawiane.

Historia winnicy Damianić zaczyna się w początku XVIII wieku, kiedy rodzina Jurković zaczęła sadzić winnice w pobliżu Poreca na Istrii. Większość win w tym czasie była dostarczana do odległego zaledwie o około 60 km Triestu. Do końca drugiej wojny światowej 20 hektarów z rodzinnej posiadłości zajmowały winnice. Po wojnie ponad stuletnia tradycja uprawy winorośli została zatrzymana przez polityczne zawirowania, by po 50 latach  potomkowie – rodzina Damianić – odbudować uprawy. Po 10 latach działalności, winorośla uprawiane są na 7 hektarach, a Ivan Damjanić (enolog) nadzoruje produkcję win z gatuków: Malvazija Istrarska, Malvazija Istarska Akacja, Chardonnay, Żółty Muscat, Merlot, Borgonja i Clemente. Rodzina Damjanić korzysta z najnowszych technologii w produkcji wina uzyskując wiele medali i wyróżnień w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Mogłabym pisać wiele o gościnności tego miejsca, smaku win … Ku mojemu ogromnemu zaskoczeniu winnica Damjanić posiada stronę internetową w języku polskim, a nawet posiada polskiego dystrybutora, czyli te przepyszne wina są dostępne i u nas …

http://damjanic.eu/damjani%c4%87-tradycja-po.html

Zdjęcia artystyczne pochodzi ze strony

http://damjanic.eu/art-photo-po.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *